Szukaj

25 kwietnia 2017 | Warsztaty szkoleniowe « ZASADY WPROWADZANIA PRODUKTU POD MARKĄ PRIVATE LABEL DO SIECI HANDLOWYCH WE FRANCJI »

Polska Izba Handlowo-Przemysłowa we Francji wraz z Wydziałem Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie Polski w Paryżu zorganizowały 25 kwietnia 2017, w siedzibie WPHI w Paryżu, warsztaty szkoleniowe skierowane do polskich firm z sektorów rolno-spożywczgo, chemiczno-gospodarczego i tekstylnego, poświęcone zasadom współpracy z francuskimi sieciami i wprowadzania produktów pod marką własną sieci (private label).

Warsztaty zostały zorganizowane przy okazji kolejnej edycji targów marki własnej M.A.D.E Paris (wcześniej organizowanych pod nazwą MDD EXPO,  znanych jako miejsce międzynarodowych spotkań biznesowych pomiędzy francuskimi sieciami dystrybucyjnymi i zagranicznymi producentami wyrobów spożywczych, artykułów kosmetycznych, drogeryjnych i powiązanych usług), które odbyły się w dniach 28-29 kwietnia w Paryżu – Porte de Versailles.

Współpraca z sieciami handlowymi na zasadach private label jest najprostszym ( co nie znaczy, że prostym! ) sposobem wejścia na rynek francuski i z tej możliwości korzysta już wiele polskich firm. Doświadczenia zagranicznych firm wskazują, że produkcja pod marką dystrybutora często stanowi tylko wstęp do dalszej kooperacji i sprzedaży produktów pod własną marką. Promocja w ramach private label bywa dla producentów sposobem na sprawdzenie preferencji konsumenckich Francuzów oraz na „oswojenie” ich z nieznanym produktem.

Podczas szkolenia omówione zostały praktyczne aspekty związane ze współpracą z francuską siecią handlową, jakościowe i logistyczne warunki stawiane przez sieci oraz wskazówki dotyczące negocjacji umowy z sieciami. Po powitaniach i słowie wstępnym ze strony Pani Katarzyna KUZY, Pierwszej Sekretarz, Kierującej Wydziałem Promocji Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP we Francji i Pani Hanny STYPUŁKOWSKIEJ – GOUTIERRE, Prezesa Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji, adwokat i właściciel kancelarii H.S.G. Avocats, sesja szkoleniowa otwarta została przez Pana Macieja KOWALSKIEGO, Pierwszego Sekretarza z WPHI we Francji, który dokonał prezentacji sektora rolno-spożywczego i chemiczno-gospodarczego we Francji oraz organizacji francuskich sieci handlowych.

Według analizy opracowanej przez WPHI w Paryżu, producenci i dostawcy, planujący rozpoczęcie współpracy z wielkimi sieciami handlowymi, muszą się liczyć z tym, że Francuzi zdecydowanie preferują produkty wyprodukowane we Francji. Ponadto, konkurencja na rynku francuskim jest dość duża, szczególnie w branży przetworów mlecznych, mięsnych, produktów zbożowych, a także napojów. Wprowadzenie produktu do francuskiego supermarketu może być trudne nie tylko ze względu na preferencje konsumenckie, lecz również z uwagi na fakt, że procedura wyboru produktu jest złożona i wymaga dużego zaangażowania ze strony dostawcy. Analiza WPHI zawiera precyzyjne informacje na temat każdego z etapów procesu wprowadzenia produktu do sklepów wielkopowierzchniowych, od złożenia dokumentu zgłoszeniowego, tzw. Dossier de référencement, poprzez fazę selekcji, podczas której odpowiednia jednostka (Centrale de référencement lub Centrale d’achat) wybiera interesujące ją produkty, do podejmowania decyzji o włączeniu produktu do oferty sklepu i istniejących procedur stosowanych w głównych francukich sieciach handlowych : CARREFOUR, AUCHAN, SYSTÈME U, GROUPE CASINO, INTERMARCHÉ LECLERC.

Integralny artykul na ten temat dostępny jest na stronie internetowej WPHI tutajhttps://france.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/223837,jak-wprowadzic-produkt-do-sieci-handlowej-we-francji-.html

Warsztaty kontynuowane były dwoma wystąpieniami ekspertów do spraw marki własnej i przestawicieli targów M.A.D.E. we Francji. Pierwsza, w wykonaniu  Pani Marline FOULOY dotyczyła rynku produktów oferowanych w ramach marki własnej sieci handlowej, zaś druga, autorstwa Pani Rebecca HARRIS EVANS skupiła się na szczegółowej prezentacji oferty targów marki własnej M.A.D.E. Targi M.A.D.E to najważniejsza impreza wystawiennicza organizowana we Francji dla firm zainteresowanych współpracą w ramach produkcji pod marką własną sieci handlowych. Podczas targów obecni są produceni żywności, opakowań oraz środków czystości. Organizatorzy szacują, że w ostatniej edycji wzięło udział 500 wystawców (z czego 30% spoza Francji), a odwiedziło je 5000 profesjonalnalistow reprezentujących sieci dystrybucyjne (hurtownicy, usługi związane z żywnością, wyspecjalizowane sieci itd.).

W kolejnej części szkolenia przedstawiciel francuskiej sieci handlowej, dokonał prezentacji na temat specyfiki i wymagań stawianych przez sieci handlowe we Francji, po której zaprezentowany został statut agenta handlowego we Francji. Sesja szkoleniowa zamknięta została wystąpieniem Pani Hanny STYPUŁKOWSKIEJ – GOUTIERRE, która udzieliła zgromadzonym uczestnikom szkolenia kilka specjalistycznych porad jak negocjować umowy handlowe z sieciami. Na zakończenie, wszyscy uczestnicy szkolenia zostali zaproszeni na wspólny lunch. Szczegółowy program szkolenia dostępny jest tutaj.

Aby dowiedzieć się więcej na temat targów marki własnej M.A.D.E Paris : http://www.madeparis.com/

Analiza WPHI „Jak wprowadzić produkt do sieci handlowej we Francji?”

https://france.trade.gov.pl/pl/aktualnosci/223837,jak-wprowadzic-produkt-do-sieci-handlowej-we-francji-.html

Dołącz do naszego newslettera!