Szukaj

Geografia

GEOGRAFIA FRANCJI

Francja jest największym i najbardziej zróżnicowanym krajem Europy Zachodniej.

Zajmując obszar 551 000 km2 Francja jest trzecim co do wielkości krajem Europy po Rosji i Ukrainie. Przypomina sześciokąt niemal z każdej strony otoczony morzem, bądź łańcuchami górskimi.

Francja graniczy na północy kraju z Belgią i Luksemburgiem, na wschodzie kraju z Niemcami, Szwajcarią i Włochami oraz z Monaco, Andorą i Hiszpanią na południu kraju.

Linia brzegowa Francji liczy ok. 3200 km i jest bardzo zróżnicowana, począwszy od kredowych, białych klifów Normandii i charakterystycznych dla Bretanii przylądków, a skończywszy na łagodnych, piaszczystych plażach Atlantyku. Plaże śródziemnomorskie są przeważnie kamieniste, z wyjątkiem Langwedocji i niektórych plaż Roussillon. Główne rzeki Francji to Sekwana, Loara, Rodan i Ren.

Znaczną część kraju zajmują obszary górzyste. Alpy Francuskie, na terenie których wznosi się najwyższy szczyt Europy, Mont Blanc (4807m), ciągną się wzdłuż wschodniej granicy Francji, od Jeziora Genewskiego w kierunku Lazurowego Wybrzeża. Jura – łagodny łańcuch gór wapiennych na północ od Alp, którego szczyty osiągają wysokość ponad 1700 m, biegnie wzdłuż granicy szwajcarskiej na północ od Jeziora Genewskiego. Pireneje ciągną się wzdłuż całej 450-kilometrowej granicy z Hiszpanią. We Francji znajdują się również liczne masywy górskie, w tym Masyw Centralny, Wogezy, Ardeny oraz Masyw Armorykański. Największy z nich, Masyw Centralny, zajmuje region środkowej Francji i znany jest z licznych wygasłych wulkanów.

Francja posiada również terytoria zależne. Gwadelupa, Martynika, Gujana Francuska, Reunion i majotta zaliczane są do zamorskich departamentów Francji. Departamenty zamorskie wchodzą w skład Unii Europejskiej. Z kolei Polinezja Francuska, Saint-Barthélemy, Saint-Martin, Saint-Pierre i Miquelon oraz Wallis i Futuna to wspólnoty zamorskie Francji. Do terytoriów zależnych wlicza się również Nową Kaledonię, Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne oraz Wyspę Clippertona.

Dołącz do naszego newslettera!