Szanowni Panstwo
Rok 2025 będzie szczególnie ważny dla Polski, która objęła przewodnictwo w Unii Europejskiej. Oznacza to, że nasz kraj będzie sprawował prezydencję w Radzie UE, co pozwoli nam wpływać na decyzje podejmowane na poziomie europejskim i promować nasze interesy w Unii. To ogromna szansa dla Polski, a co za tym idzie także dla naszej Izby, do odgrywania bardziej aktywnej roli na arenie międzynarodowej i współkształtowania przyszłości Europy.
Prezes CCIPF Marek Kreja
&
Zespół CCIPF
Miło nam poinformować, że nowym Prezesem Izby został Pan Marek Kreja. Jest on prezesem i dyrektorem generalnym RETAIL ROBOTICS, wieloletnim członkiem CCIPF. Pan Kreja posiada bogate doświadczenie w branży technologicznej oraz zarządzaniu biznesem, co czyni go idealnym kandydatem do przejęcia kontroli nad naszą organizacją. Jesteśmy pewni, że pod jego kierownictwem nasza firma będzie kontynuowała dynamiczny rozwój. Wierzymy, że jego doświadczenie i determinacja przyczynią się do dalszego sukcesu CCIPF. Życzymy mu powodzenia w nowej roli i jesteśmy przekonani, że pod jego przewodnictwem Izba odniesie jeszcze większy sukces.
21 stycznia mieliśmy zaszczyt po raz kolejny zorganizowac śniadanie z Ambasadorem RP we Francji, Janem Emerykiem Rościszewskim. Wydarzenie odbyło się również w obecności posłanki Violette Spillebout, a także senator Sylvie Valente-Le Hir i pana Marca Krzemianowskiego, wiceprezesa CCI Grand Lille. Obecni byli także nowy Prezes Izby Marek Krej oraz ustępujący Prezes Izby Mariusz Dolata. Spotkanie zgromadziło ponad pięćdziesięciu przedstawicieli polskich i francuskich firm, którzy aktywnie uczestniczyli w toczących się dyskusjach. Było to niezwykle udane spotkanie, poświęcone perspektywom gospodarczym pomiędzy Polską a Francją. Poruszono wiele ważnych tematów, m.in. polską prezydencję w Unii Europejskiej i wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych.
W dniach 10-11 lutego 2023 roku w Paryżu odbył się paryski szczyt dotyczący sztucznej inteligencji, znany jako Summit IA. W ramach tego wydarzenia Ambasada RP zorganizowała konferencję, która zgromadziła ekspertów oraz przedstawicieli branży, aby omówić rozwój i zastosowanie sztucznej inteligencji w sposób odpowiedzialny i etyczny. Gościem szczególnym był pan Andrzej Domanski, minister finansów Rzeczypospolitej Polskiej.
Panel dyskusyjny zgromadził cztery innowacyjne firmy z Polski, które reprezentowali: Robert Paszkiewicz, Wiceprezes OVHcloud, Jarosław Królewski, współzałożyciel i dyrektor generalny Synerise, Pamela Krzypkowska, Dyrektor ds. Badań i Innowacji w Dziale Cyfryzacji TBC, Mati Staniszewski, współzałożyciel i dyrektor generalny Eleven Labs, oraz Wiktoria Wójcik, współzałożycielka i CMO w inStreamly, która znalazła się na liście Forbes Europe 30 Under 30. Moderatorem panelu był Tomasz Snażyk, Prezes Zarządu Fundacji Polskie Startupy oraz Izby Gospodarczej Sztucznej Inteligencji w Polsce.
W trakcie dyskusji poruszono wiele istotnych tematów, takich jak:
Celem spotkania było nie tylko promowanie innowacyjności, ale także zwrócenie uwagi na potencjalne zagrożenia związane z rozwojem technologii oraz konieczność wprowadzenia odpowiednich regulacji, które pozwolą na bezpieczne i etyczne korzystanie z osiągnięć sztucznej inteligencji.
11 marca 2025 Ambasada RP w Paryżu wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, zorganizowała konferencję w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, zatytułowaną „Przebudzenie obronności Europy: mobilizacja budżetów publicznych i kapitału prywatnego”. Wydarzenie zostało uroczyście otwarte przez J. E. Jana Emeryka Rościszewskiego oraz Michała Baranowskiego, Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, w obecności posłanki Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Wiceprzewodniczącej Komisji Obrony Narodowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
W tej niezwykle istotnej inicjatywie wzięli udział czołowi prelegenci z kluczowych europejskich instytucji, organizacji oraz banków, a także z publicznych i prywatnych funduszy inwestycyjnych, które są zaangażowane w finansowanie europejskiego przemysłu obronnego.
10 Av. George V, 75008 Paryż, Francja
Polska Izba zrzesza zarówno firmy polskie jak i francuskie, wśród których znajdują się przedstawiciele głównych sektorów gospodarki: energetyki, budownictwa, przemysłu metalurgicznego, przemysłu rolno-spożywczego, transportu, usług i telekomunikacji.