Szukaj

Ustawa PACTE

Firma konsultingowa A.T. Kearney specjalizująca się w doradztwie strategicznym oświadczyła w połowie maja, że Francja, po raz pierwszy od 2002 r., znajduje się na piątym miejscu najbardziej atrakcyjnych krajów dla inwestorów zagranicznych.

Ranking ten to prawdziwa niespodzianka i nie mógł nadejść w lepszym momencie dla Bruno Le Maire, Ministra Gospodarki, który skorzystał z niego, by przypomnieć, że taki dobry wynik był rezultatem reform przeprowadzonych przez Emmanuela Macron i rząd.

Należy wiec liczyć na to, iż w tej samej optyce, przyjęcie 11 kwietnia ustawy PACTE (Plan Działania na rzecz Wzrostu i Przekształcania Przedsiębiorstw), w większości zatwierdzonej przez Trybunał Konstytucyjny decyzją z 16 maja 2019 r., pozwoli Francji pozostać w Top 5 – pierwszej piątce najbardziej atrakcyjnych krajów dla inwestorów. 

Istotnie, ustawa PACTE, przedstawiona przez Ministra Bruno Le Maire, ma na celu umożliwienie przedsiębiorstwom wprowadzania innowacji, przekształcania się, rozwoju i tworzenia miejsc pracy, czyniąc francuską strukturę gospodarczą bardziej atrakcyjną.

Ustawa PACTE łagodzi więc ciężki formalizm, który ciąży dziś na małych i średnich przedsiębiorstwach, a także na mikroprzedsiębiorcach, oferując tym samym bardziej aktywną rolę pracownikom w ramach zarządzania i w wynikach przedsiębiorstwa.

Ustawa została opublikowana w Dzienniku Urzędowym 23 maja 2019 r., czas zatem na podsumowanie modyfikacji i nowych znaczących zmian wprowadzonych tym Planem Działania na rzecz Wzrostu i Przekształcania Przedsiębiorstw, składającym się z 221 artykułów.

Pomiędzy chęcią uproszczenia procedury tworzenia przedsiębiorstw (zwłaszcza przez zmniejszenie kosztów ponoszonych przez przedsiębiorców już przed rozpoczęciem działalności), chęcią złagodzenia ograniczeń dotykających MŚP i BMP (uproszczenie progów dotyczące liczby zatrudnionych, które pociągają za sobą szereg zobowiązań podatkowych i socjalnych dla MŚP, podwyższenie i zharmonizowanie ze standardami europejskimi progów, od których należy powołać Biegłego rewidenta  celem poświadczania sprawozdań finansowych, bez względu na formę prawna spółki), wspierania oszczędności pracowniczych, prywatyzacji, przedefiniowaniu przedmiotu działalności (artykuł 1833 francuskiego kodeksu cywilnego), reform w dziedzinie własności przemysłowej, przedstawiamy wam (prawie) wszystko o tej ustawie, określanej przez niektórych jako „graciarnia”.

Zapraszamy do dalszej lektury przez klikniecie na link poniżej !

Źródło : Terillon Avocats, Dotota Dąbrowska   

Dołącz do naszego newslettera!