Szukaj

ANALIZA Indar Energy « Rynek energii elektrycznej we Francji i w Polsce »

Rynki energii elektrycznej we Francji i w Polsce znacznie się od siebie różnią. Produkcja energii elektrycznej z Polsce oparta jest głównie na bazie węgla (ok 80% w 2016), natomiast we Francji głównym źródłem energii elektrycznej jest atom (ok 73 % w 2016). Przyglądając się poziomowi liberalizacji rynku energii Francja jest na bardziej zaawansowanym poziomie niż Polska. Pomimo procesu liberalizacji rynku energii, który zapoczątkowany został w Polsce 2004 roku, dopiero od 1 lipca 2007 r. (tak jak we Francji) wszyscy konsumenci nabyli prawo wyboru dostawcy energii elektrycznej. Pomimo wzrostu liczby alternatywnych dostawców Polska nadal ma niewystarczającą liczbę połączeń sieci energetycznej z sąsiednimi krajami. Dodatkowo, liczne obawy konsumentów przed zmianą dostawcy spowalniają proces uwolnienia rynku.

Polska i Francja mają wspólny cel: dywersyfikacja źródeł energii, w tym głównie poprzez zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii. Polska potrzebuje zmniejszyć udział węgla ze względu na wysoki poziom emisji CO2, co ostatnimi czasy prowokuje liczne dyskusje w Parlamencie Unii Europejskiej. Francja natomiast po ostatnich licznych problemach w elektrowniach jądrowych (listopad-grudzień 2016) również wydaje się bardziej zmotywowana do inwestowania w ‘’zielone źródła energii”

Jeżeli chcieliby Państwo uzyskać więcej informacji na temat rynków energii lub rozwijać swoją aktywność na rynku w Polsce lub we Francji, zapraszamy do kontaktu w zorganizowaniu zakupu energii elektrycznej a także gazu.

Indar Energy 20, rue du 4 Septembre, 75-002
Paris, +33 (0)1 55 34 36 05

Dołącz do naszego newslettera!