Szukaj

Bilans współpracy polsko-francuskiej w 2016 roku

Autor: Katarzyna KUZA,  Kierownik Wydziału Promocji Handlu i
Inwestycji w Ambasadzie Polski we Francji. 

Szanowni Państwo, Przyjaciele Polski,

Francja jest trzecim co do wielkości inwestorem zagranicznym w Polsce i firmy francuskie należą do  najważniejszych pracodawców w naszym kraju. Francja i Polska od lat pozostają partnerami strategicznymi w wymianach handlowych i świadczeniu usług. Sektory kosmetyczny, farmaceutyczny, rolniczy, wyposażenia elektrycznego i przemysłowego oraz produktów metalurgicznych, stanowią dziedziny w których Francja osiąga wysokie nadwyżki, podczas gdy sektory motoryzacyjny, elektorniczny, sprzętu domowego i przede wszystkim sektor spożywczy należą do branży w których wymiany handlowe z Polska są najbardziej dynamiczne.

Francja jest uznana w Polsce jako długoterminowy partner przmysłowy, technologiczny i naukowy. Wiodące perspektywy na przyszłość istnieją w szczególności w dziedzinach energii, ochrony środowiska i infrastruktury transportowej (Polska skorzysta w okresie 2014-2020 ze wsparcia w wysokości 72 mld € z europejskiego funduszu spójności).

Francja jest głównym inwestorem zagranicznym, zarówno w przepływie inwestycji jak i w ogólnej wartości inwestycji. Francuskie firmy są w znacznej mierze skoncentrowane w sektorach telekomunikacyjnym, energetycznym i dystrybucyjnym. Ponad 900 firm z francuskimi udziałami zatrudniają bezpośrednio prawie 200 000 pracowników, i wyniosły w 2015 roku obrót o wysokości  28,2 mld €.

Cieszy nas że francusko-polska współpraca gospodarcza rozwija się w korzystnych warunkach jednolitego rynku Uni Europejskiej i że wolna wymiana handlowa towarów i usług pomiedzy naszymi dwoma krajami umożliwia osiagnięcie lepszego uznania polskich marek we Francji, jak również marek francuskich na rynku polskim.

Od kilku lat, polscy inwestorzy stają się coraz bardziej widoczni i poszukiwani we Francji. Wśród nich można wymienić marki takie jak Wielton, Parker, tudzież Amica France – firma produkująca sprzęt elektryczny gospodarstwa domowego, uznana na całym świecie, która wstąpiła na francuski rynek wielkiej dystrybucji na poczatku 2016 roku.

Ambasada Polski w Paryżu organizuje lub uczestniczy w licznych wydarzeniach promujacych miedzynarodową współpracę gospodarczą we Francji i na świecie. Na poczatku marca, Ambasada zorganizowała dzień polski na miedzynarodowych targach nieruchomości MIPIM 2016 w Cannes, gdzie Minister Rozwoju i Finansów, Pan Mateusz Morawiecki, zaprezentował swoją wizję odpowiedzialnego rozwoju. Przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2016 we Francji, Ambasada Polski zorganizowała serię wydarzeń promocyjnych w paryskiej strefie Euro Village. Pośród innych ważnych manifestacji, Ambasada aktywnie zaangażowała się w promocję kandydatury miasta Łodzi na organizację regionalnej wystawy EXPO2022 w Polsce. Rok 2016 był równie bogaty dla Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie Polski w Paryżu jak dla Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji we współpracy z którą współorganizowaliśmy niektóre wydarzenia promocyjne mające na celu zapoznanie francuskich inwestorów i przedsiębiorców z potencjałem polskiej gospodarki. Te wspólne działania będą oczywiście kontynuowane we współpracy i z zaangażowaniem ze strony naszych francuskich partnerów. Pragniemy przy tej okazji jeszcze raz podziękować wszystkim firmom członkowskim Polskiej Izby Handlowo-Przemysłowej we Francji za ich współpracę, i jednoczesnie życzymy Państwu licznych sukcesów.

Dołącz do naszego newslettera!