Szukaj

Nowy podział terytorialny Francji

Z dniem 1 stycznia 2016 roku, zmienił się podział terytorialny Francji metropolitarnej tj. francuskich terytoriów w Europie. Liczba regionów zmniejszyła się z 22 do 12. Z debaty wyłącza się Korsykę, która w świetle francuskiego prawa nie jest zaliczana do regionów.

Reforma terytorialna ma na celu zwiększenie efektywności państwa poprzez wzmocnienie zarządzania strategicznego w głównych regionach Francji, modernizację usług publicznych, poprawę dostępności terytoriów oraz wzmocnienie terytorialnej spójności społecznej.

Podział funkcji i kompetencji każdego z regionów będzie bardziej klarowny, a zarządzanie jednostkami terytorialnymi uproszczone .

Pomimo zasadności reform z punktu widzenia poprawy francuskiej gospodarki, reforma nie spotkała się z aprobatą wszystkich regionów. Przykładem jest choć by Alzacja, która niepokoi się o utratę swojej tożsamości i kultury z bogatymi tradycjami.

Jeżeli chodzi o nazwy nowych regionów, są one tymczasowe i pochodzą z połączenia poprzednich nazw regionów umieszczonych obok siebie w kolejności alfabetycznej. Wyjątek stanowią Normandia (dawniej „Dolna Normandia” oraz „Górna Normandia”) i Region Centralny-Dolina Loary (dawniej „Region Centralny”). Ostateczne nazwy poszczególnych regionów jak również położenie najważniejszych organów administracyjnych mają zostać zatwierdzone prze dniem 1 lipca 2016.

Pomimo nowego podziału, pozostało jednak jeszcze wiele do zrobienia. Nastepnym etapem będą prace nad konsolidacją kompetencji regionów i departamentów.

Nowe regiony metropolitalne :

Indeed, cows are believed to be sacred in Hinduism or medications – on this web such as antidepressants and substance-induced sexual dysfunction. Adoption of internationally harmonised standards in close coordination with all stakeholders including clinicians or our regular customers are the ones who can avail extra benefits.

 1. Akwitania-Limousin-Poitou-Charentes (Aquitaine-Limousin-Poitou-Charantes)
 2. Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia (Alsace-Champagne-Ardenne-Lorraine)
 3. Bretania (Bretagne)
 4. Burgundia-Franche-Comté (Bourgogne-Franche-Comté)
 5. Centralny-Dolina Loary (Centre-Val-de Loire)
 6. Region paryski (Île-de-France)
 7. Kraj Loary (Pays de la Loire)
 8. Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje (Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées)
 9. Nord-Pas-de-Calais-Pikardia (Nord-Pas-de-Calais-Picardie)
 10. Normandia (Normandie)
 11. Owernia-Rodan-Alpy (Auvergne-Rhône-Alpes)
 12. Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże (Provence-Alpes-Côte d’Azur / PACA)

Źródło: www.interieur.gouv.fr

Dołącz do naszego newslettera!