Szukaj

Gide Loyrette Nouel doradza Grupie Azoty przy inwestycji w Senegalu

9 września 2013 r. Warszawa

Gide Loyrette Nouel doradza Grupie Azoty przy inwestycji w Senegalu
Kancelaria Gide Loyrette Nouel doradzała Grupie Azoty Zakłady Chemiczne „Police” S.A. w transakcji nabycia 55% udziałów w senegalskiej spółce African Investment Group. Wartość transakcji wyniosła 28,85 miliona dolarów.


African Investment Group posiada koncesje na dostęp do złóż fosforytów i ilmenitów w Senegalu. Dzięki transakcji należąca do Grupy Azoty spółka ZCh Police stała się pierwszą polską firmą z branży chemicznej, która posiada dostęp do własnych surowców. Uniezależnienie się od dostawców zewnętrznych, już w przyszłym roku pozwoli zaoszczędzić spółce ok. 30 mln zł. Z Senegalu do Polski może przypływać docelowo do miliona ton surowca fosforowego rocznie. Szacunkowa wielkość złóż to ok. 56 mln ton fosforytów  i półtora miliona ton piasków ilmenitowych. Plany kolejnego etapu inwestycji zakładają uruchomienie produkcji kwasu fosforowego.

„Inwestycja w złoża to początek ekspansji spółki na rynkach afrykańskich, a Senegal będzie stanowić centrum produkcji i dystrybucji nawozów do innych krajów w Afryce. Aby zoptymalizować cały proces statki transportujące surowce do Polic, w drogę powrotną będą zabierać nawozy przeznaczone na sprzedaż na rynki afrykańskie. Za kilka lat planujemy uruchomić własną produkcję kwasu fosforowego” – informuje Krzysztof Jałosiński, Prezes Zarządu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A.

Obsługę prawną transakcji po stronie warszawskiego biura Gide Loyrette Nouel zapewnili Paweł Grześkowiak i Marta Karmińska a z biura paryskiego Leila Hubeaut, Alix Deffrennes oraz Barthélemy Littot.

„Nasza kancelaria od wielu lat obecna jest jako doradca przy licznych projektach inwestycyjnych międzynarodowych spółek realizowanych w Afryce. Ogromnie cieszy nas, że mamy obecnie możliwość wykorzystania tych doświadczeń do wspierania również polskich inwestycji.” – powiedział Paweł Grześkowiak, nadzorujący obsługę prawną transakcji.
Senegal to kraj stabilny politycznie i gospodarczo. To jedno z ośmiu państw Zachodnioafrykańskiej Unii Gospodarczej i Walutowej. Jest jednym z najszybciej rozwijających się demokratycznych państw Afryki.

Nota od wydawcy:

Kancelaria Gide Loyrette Nouel założona w Paryżu w 1920 roku, jest dzisiaj jedną z największych międzynarodowych kancelarii prawnych. Gide Loyrette Nouel posiada 18 biur w 15 krajach i zatrudnia ponad 600 prawników, reprezentujących ponad 40 narodowości. Kancelaria oferuje najwyższej jakości pomoc prawną w zakresie licznych dziedzin prawa gospodarczego krajowego i międzynarodowego.

Gide Loyrette Nouel, jako jedna z pierwszych międzynarodowych kancelarii, otworzyła biuro w Polsce w 1991 r. Obecnie, w warszawskim biurze kancelarii Gide Loyrette Nouel pracuje ponad 40 prawników i doradców podatkowych. Klientami warszawskiego biura kancelarii są między innymi instytucje finansowe, banki, firmy ubezpieczeniowe, inwestorzy zagraniczni, spółki i inne przedsiębiorstwa krajowe w tym spółki Skarbu Państwa oraz instytucje z sektora publicznego, w tym Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Skarbu Państwa i Miasto Stołeczne Warszawa. Do klientów kancelarii należy również połowa spółek z indeksu WIG-20: KGHM, PGNIG, BRE Bank, Bank Handlowy, Bank Pekao, Bank PKO BP, PGE, PKN Orlen, Synthos oraz Orange.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt:

Gide Loyrette Nouel
Magdalena Jakubaszek – Business Development & Marketing Manager
Tel. +48 22 344 00 91, +48 510 070 292, e-mail: magdalena.jakubaszek@gide.com

Dołącz do naszego newslettera!