Szukaj

Wiersze w Metrze

Głównym celem kampanii Wiersze w Metrze jest popularyzacja współczesnej poezji poprzez jej prezentację w metrze oraz przestrzeni miejskiej. Podczas trzech pierwszych edycji w Warszawie w latach 2008-2010 prezentowana była współczesna poezja europejska. W roku 2011 w ramach programu Polskiej Prezydencji w UE współcześni polscy poeci i ich wiersze zawitają nie tylko do Warszawy, ale i do 8 miast poza granicami Polski: Londynu, Paryża, Madrytu, Kijowa, Pekinu, Tokio, Brukseli i Luksemburga.

Ekspozycji wierszy w metrze towarzyszą spotkania autorskie, happeningi, konkurs haiku, festiwal poetów performerów Spoke’N’Word, warsztaty slamowe dla młodzieży oraz kampania promocyjna.

Kampania Wiersze w Metrze powstała z inicjatywy Instytutu Książki w Warszawie i British Council. Inspiracją dla Wierszy w Metrze były podobne projekty tego typu, które miały miejsce w Dublinie, Paryżu, Nowym Jorku, Barcelonie, Sztokholmie, Stuttgarcie i Moskwie, a przede wszystkim zainicjowany w 1986 roku Poems on the Underground, który odbywa się cyklicznie w Londynie.

Kampania odbywająca się w ramach Polskiej Prezydencji w EU objęta jest Honorowym Patronatem Prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego, a partnerami są m.in. Biuro Promocji m.st. Warszawa, Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Kultury Polskiej w Londynie, Ambasada RP w Londynie, Instytut Kultury Polskiej w Paryżu, Ambasada RP w Paryżu, Ambasada RP w Madrycie, Instytut Kultury Polskiej w Kijowie, Ambasada RP w Pekinie, Ambasada RP w Tokio, Komisja Europejska oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapisz się na nasz Newsletter