Szukaj

Łódź Forum Pracy, Biznesu i Kultury

W dniach 15 – 16 października 2010 roku w Łodzi, odbyła się pierwsza edycja Forum Pracy, Biznesu
i Kultury – inicjatywy Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej we Francji, centrum kultury francuskiej Alliance Française Manufaktura Łódź oraz koncernu Dalkia SA w Łodzi.
Mieszkańcy Łodzi mieli okazję spotkać się z potencjalnymi pracodawcami a także zasięgnąć bezpłatnych porad w zakresie rozwoju kariery zawodowej. Impreza miała na celu ułatwić pracodawcom znalezienie pracowników, stażystów, a osobom poszukującym pracy umożliwić zapoznanie się z profilem działalności firm.  Dla pracodawców była to okazja do promowania firmy, prezentacji jej dorobku, swoistego rodzaju „drzwi otwartych” na Rynku Manufaktury.
Celem Forum było dotarcie do wystawców wszelkich branż, również do firm spoza województwa łódzkiego oraz dotarcie do szerokiego grona odbiorców, ze szczególnym uwzględnieniem środowiska akademickiego, stąd też do organizacji przedsięwzięcia organizatorzy zaprosili również dwie największe łódzkie uczelnie wyższe – Politechnikę Łódzką i Uniwersytet Łódzki, zaś całość imprezy zorganizowana została przy wsparciu  Ambasady Francji w Polsce.

Impreza odbyła się w dwudniowej formule, w trzech lokalizacjach – w budynku Międzynarodowego Centrum Kształcenia Politechniki Łódzkiej, w hali wystawienniczej na Rynku Manufaktury oraz w lokalach Alliance Française.

Trzonem Forum była część wystawiennicza ze stoiskami prestiżowych firm takich jak m.in. Dalkia Łódź, BNP Paribas Fortis, Cardif Services, Infosys BPO Polska, Hutchinson Poland, Leroy Merlin, Nordea Bank Polska, Procter & Gamble, Sanitec Koło, Steria Polska, SWM Poland, Work Express.

Równolegle do części wystawienniczej odbywały się bezpłatne prezentacje, warsztaty oraz panele dyskusyjne, podczas których dyrektorzy działów personalnych i specjaliści HR dzieli się z uczestnikami swoja wiedzą i doświadczeniem.

Największym zainteresowaniem cieszyły się panele dyskusyjne: Jak zrobić karierę w Łodzi i regionie oraz  Pracodawca zagraniczny, zrozumieć znaczy polubić,  a także warsztaty tematyczne z zakresu funkcjonowania nowoczesnego przedsiębiorstwa i wykorzystywania wiedzy technicznej, w tym technologii francuskich, w praktyce dedykowane studentom Politechniki Łódzkiej.

Praktyczne warsztaty, przeprowadzone przez ekspertów w siedzibie Alliance Francaise zachęciły wielu uczestników do odwiedzenia Forum. Prowadzący uczyli, między innymi, jak stać się aktywnym  na rynku pracy; jak napisać  profesjonalne CV po polsku, angielsku i francusku;  jak przygotować  się do rozmowy kwalifikacyjnej (również w języku obcym) oraz co to są elastyczne formy zatrudnienia. Dla osób rozważających studia i karierę w krajach francuskojęzycznych przygotowano wystąpienia dotyczące metod poszukiwania pracy we Francji i założenia tam firmy oraz prezentację o zawodach, w których obywatele Polski mogą w tych krajach legalnie pracować.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa samochodów marek francuskich oraz pokaz samochodu rajdowego, zorganizowana przez autoryzowanego koncesjonera marki Peugeot – firmę Nordyński.

Głównym źródłem informacji o Forum była kampania plakatowa oraz internetowa, wsparta przez najbardziej popularne serwisy internetowe: magazyn studencki dlaczego, studentnews, onet, wirtualna polska, gazeta praca, gazeta wyborcza, biznes polska, aktywist, money.pl i inne.
Patronatem medialnym objęły Forum : Gazeta Wyborcza, Gazeta Praca, TV5 Monde, Les Echos de Pologne, Plus Biznesu, TOYA, Radio Żak, Magazyn Studencki Dlaczego?, Money.pl.

Wieczór galowy, zorganizowany Forum w Muzeum Sztuki MS2, pozwolił na integrację polskich oraz  międzynarodowych  przedsiębiorców i cieszył się bardzo pozytywnym odbiorem wśród zaproszonych gości. Neutralna płaszczyzna i ciekawa oprawa artystyczna sprzyjała wymianie kontaktów i nawiązywaniu szerszej współpracy, a to niewątpliwie było celem Organizatorów.

Zgromadzonych gości przywitali Marc Boudin – attaché ds. współpracy językowej Ambasady Francji w Polsce i dyrektor Alliance Française wraz z Hanną Stypułkowską-Goutierre, prezesem Polskiej Izby Handlowo – Przemysłowej we Francji.

Wieczór galowy objęły swoim patronatem firmy Air France, Sisley, Accor oraz Club Med. W Sali projekcyjnej zaprezentowały filmy skupiające uwagę wokół swojej marki. Firma Sisley po raz pierwszy zaprezentowała szerokiej publiczności film o twórcach marki Pani Księżnej Isabelle D’Ornano Potocki i jej Mężu Hubert D’Ornano, a także wręczyła luksusowe upominki. Organizatorzy zapewnili przybyłym szereg atrakcji w postaci m.in. recitalu Elżbiety Adamiak, pokazów pary tanecznej, nocnego zwiedzania muzeum.

Mamy nadzieję, że I  Forum Pracy, Biznesu i Kultury swoją formułą wpisało się w kalendarz ciekawych wydarzeń kulturalnych i biznesowych w  Łodzi.

Dziękując tegorocznym wystawcom, mamy nadzieję że kolejna edycja, która odbędzie się w maju 2011, spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem.

Dołącz do naszego newslettera!