Szukaj

Wykorzystywanie pracowników na francuskich budowach

54 Polaków, którzy pracowali przy budowie 142 mieszkań w Eynes we Francji nie otrzymało wynagrodzenia od początku czerwca 2007 r.

Sytuacja ta doprowadziła do strajku. Poszkodowani robotnicy otrzymali pomoc od Unii w Pirenejach Wschodnich.

Zostali rekrutowani przez firmę działającą w departamencie Var, SOGEBAT.  Firma ta zatrudniła na warunkach tzw. «  Contrat de Nouvelle Embauche » 70 osób.

Korzystać z tej formy umowy może pracodawca, który nie zatrudnia więcej niż 20 osób. Jej cechą jest, iz w każdym momencie może być zerwana przez jedną ze stron kontraktu bez podania przyczyny. Zawarta jest na czas nieokreślony. Wśród Polaków pracujących na tej budowie, trzech nie miało podpisanej umowy o pracę.

Od czerwca 2007 r. firma przestała wypłacać pracowników. 6 sierpnia 2007 r. ; 12 pracowników wniosło skargę. Jednak pracodawcawciaz nie uregulował swoich zobowiązań.

Niestety nie jest to jedyny przypadek gdzie dochodzi do eksploatacji siły roboczej z Europy Wschodniej. CGT des Pyrénées orientales, 20 sierpnia br.zorganizoawala konferencje, podczas której podkreślała odpowiedzialność pracodawcy oraz władz publicznych wobec pracowników. CGT oczekuje od władz publicznych jak najszybszego uregulowania sytuacji społecznie nie do zaakceptowania oraz nałożenia sankcji na pracodawców dopuszczających sie tego typu praktyk.

Dołącz do naszego newslettera!