Szukaj

Francja: zwycięstwo kandydata UMP Nicolasa Sarkozy’ego

Według oficjalnych wyników wyborów prezydenckich we Francji zwyciężył je kandydat francuskiej UMP, Nicolas Sarkozy zdobywając ponad 53 procent głosów.

Według oficjalnych wyników wyborów prezydenckich we Francji zwyciężył je kandydat francuskiej UMP, Nicolas Sarkozy zdobywając ponad 53 procent głosów. Głosowali na niego przede wszystkim mieszkańcy północnej i wschodniej Francji.
Nicolas Sarkozy rozpoczął karierę polityczną w 1974 jako członek partii Unia Demokratów na rzecz Republiki. Jednoczenie pracował jako adwokat w paryskim sądzie, a od 1977 zajmował pozycję radnego w podparyskiej miejscowości Neuilly-sur-Seine. W 1983 roku zajął stanowisko mera, a następnie, w wieku 34 lat został deputowanym. W kolejnych latach pełnił funkcję ministra budżetu i rzecznika rządu, następnie ministra spraw wewnętrznych, a od listopada tego roku ministra gospodarki, finansów i przemysłu.

Przywódca UMP żywo angażuje się w sprawy Unii Europejskiej. Uważa że powinna się ona opierać na współpracy sześciu największych państw członkowskich – Francji, Niemczech, W. Brytanii, Włoszech, Hiszpanii i Polsce. Jest zdania, że dla Turcji nie ma miejsca w Unii. Jest określany jako polityk o „ atlantyckich poglądach”, choć był przeciwny interwencji w Iraku. Wielokrotnie apelował o naprawę stosunków między Paryżem i Waszyngtonem.
Prezydent Polski, Lech Kaczyński pogratulował Nicolasowi Sarkozy’emu zwycięstwa. Jednocześnie powiedział że liczy na utrwalenie przyjacielskich kontaktów z Paryżem i zaprosił nowego prezydenta Francji na wizytę do Polski.

Dołącz do naszego newslettera!